28 Nisan 2009 Salı

Terapötik Masaj ve Shiatsu - Pınar Korun

Haber


Bedensel enerjinizin izini sürmek isterseniz, (aslında çaresizce ilaçlar kullanmak yerine) alternatif tıp ile tarihe (ve doğuya yönelip) (her ne kadar doğal dinamik hareketliliğe nazaran pasif manipülasyon aracı olarak görüp, oldukça az değerlendirsem de, gerçekten veya seyrek aralıklı olarak ona ihtiyacı olduğunu düşünenler olabileceğinden) aşağıdakiler ibi farklı masaj tekniklerini önemseyip, deneyimleyebilirsiniz...


Alıntı

Bu konuda önerebileceğim arkadaşlarımdan sizin için kısa bir de alıntı yapıyorum.

Kaynak: http://masajvesaglik.blogspot.com/


Temeli klasik masaj teknigine dayanan Terapötik Masaj, shiatsu, hawaii, tetik nokta gibi değişik tekniklerden de uygulamalar içeren bir masaj tekniğidir. Tüm vücuda aromatik yağlarla uygulanır. Yağların koku yoluyla ruhsal ve içerdikleri bitkilerin niteliklerine göre maddesel özelliklerinden yararlanılır.

Parmak, el ve dirsek baskılarıyla yapılan Shiatsu Masajı, masaj alan kişiye kıyafetli olarak ve yerde uygulanır. Geleneksel Çin Tıbbı'na göre vücudu çepeçevre saran ve organlara enerji taşıyan meridyenler üzerinde çalışılarak olası tıkanıklıkların açılması hedeflenir.

Masaj öncesinde sorulan sorular ve sonrasında istenen feedback ile masajın, zaman içinde problemleri çözmeye yönelik iyileştirici bir nitelik kazanması amaçlanır.

Etkileri

- Bağ dokusunu ve kasları etkiler. Kan dolaşımını hızlandırır. Kan damarlarını ve lenf sistemini etkiler.

- Metabolizmanın ürettiği, hücreler arası sıvıda toplanan toksinlerin vücuttan atılımını sağlar.

- Zaman içinde kulunçları yok eder.

- Bağ dokusu yoluyla iç organları etkiler. Kasılmış kasları gevşetir, hiç çalışmayan kasları çalıştırır.

- Masajla etin direnci ya da sıkılığı artırılabilir ya da azaltılabilir. Amaç, kişinin kendi yapısına özgü ortalama kas sıkılığının bulunması ve korunmasıdır.

- Vücutta bilincin farketmediği ya da zaman içinde unuttuğu kasılmış bölgeler masaj esnasında beyincik tarafından algılanır. Bu insanın kendi kendini içten tedavi etmesi anlamına gelir. Terapötik Masaj ve Shiatsu Masajı, herkesin içinde bulunan bu tedavi gücünü harekete geçirir.

1 yorum:

Pınar Korun dedi ki...

Cumhurcum, beğenmişsin galiba yazımı, alıp bloguna koyduğuna göre :) artık benim de bloğum var masajvesaglik.blogspot.com
sevgiler,
pınar.

Telif Hakları

cumhurkocalar@gmail.com İstanbul, Türkiye

Tüm sitelerde telif hakları saklıdır.

Bu veb sitesinde yayımlanan yazılar bu sitedeki orijinal linki verilerek kaynak gösterilmek ve yazarının adı mutlaka belirtilmek kaydıyla, ayrıca bir izin almadan internet üzerinden elektronik ortamda kullanılabilir. Yazıların basılı ortamda kullanımı için yazar izni gereklidir.